Orion XTR Series XTR2500.1DZ High Power Monoblock Class-D Car Amplifier - 2500W RMS, 1-Ohm Stable, Low-Pass Crossover, Bass Boost Control, MOSFET Power Supply, Bass Knob Included, Made in Korea
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
  • HIGH POWER: Bring the power of thunder to your car audio systems with the XTR2500.1D amplifier. Boasting 2500W RMS, this XTR Series amp is 1-Ohm stable for maximum output. Challenge yourself with risk-taking bass and drive your sound system to a new level.
  • SPECS: The XTR2500.1DZ from the XTR Series is a monoblock amplifier with an impressive signal to noise ratio of 90dB and a wide frequency response of 15Hz to 250Hz. It offers a variable low pass crossover for precise tuning, 12db/octave low pass filter, and a 0-18dB bass boost with phase shift control. Ideal for producing excellent sound quality and powerful strong bass.
  • DIMENSIONS: 14.3” x 9.3” x 2.5” (363.22mm x 236.22mm x 63.5mm). MADE IN KOREA